Jak odnieść sukces inwestując w aktywa materialne, z dala od tłumów, mediów i zgiełku.
2N
nuggets of financial self-defence
warning: Creating default object from empty value in /home/ascadco/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
Wstep do inwestowania w złoto


Prezentacja podstaw inwestowania metodą portfela permanentnego (PPT).

 

Dalsza część dostępna  tylko dla abonentów
TwoNuggets Newsletter

Są kraje o kulturze dealerskiej – jak na przykład Niemcy czy USA – gdzie sprzedaż złota odbywa się głównie kanałami wyspecjalizowanych dealerów. Są też kraje o kulturze bankowej, jak na przykład Szwajcaria, gdzie dystrybucja złota fizycznego odbywa się głównie poprzez banki. W Polsce obrót złotem fizycznym to głównie domena dealerów. W ograniczonym jedynie stopniu zajmuje się nią NBP oraz niektóre banki prywatne w paru oddziałach. 


Na tym tle nieco zastanawia hiper ekspansja banku Alior który, jeśli wierzyć informacjom w internecie, sprzedaje złoto fizyczne „w blisko 200” placówkach w całej Polsce. 200 placówek to sporo. Nie wiemy nawet czy poważnych punktów sprzedaży złota jest w sumie aż tyle nawet w Niemczech, gdzie rynek złota fizycznego jest 30x większy niż w Polsce. Jednocześnie skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Alior Banku za okres 9 miesięcy zakończony 30 września nie wspomina o złocie nawet słowem.

Wygląda więc na to że albo czegoś nie widzimy albo sprzedaż złota „w blisko 200” placówkach sprowadza się do ustawienia tam dyżurnej gablotki ze sztabką.  Ilu może być inwestorów w całym kraju którzy, nie sprawdzając ceny u wyspecjalizowanego dealera, kupią w ciemno przewartościowaną sztabkę złota w Alior Banku? Podejrzewamy że nie tak niewielu. Cały rynek złota fizycznego w Polsce w 2011 to w końcu tylko niewiele ponad 3 tony. W dodatku zainteresowani w złocie inwestorzy dobrze wiedzą jak trafić do czołowych dealerów gdzie dostaną ceny dużo lepsze. Prawdopodobnie więc kilka strategicznie rozrzuconych po całej Polsce oddziałów Alior Banku, każdy dobrze zaopatrzony w pełen asortyment bulionu i oferujący konkurencyjne ceny, byłoby na początek więcej niż wystarczające.

Jest naszym zdaniem rzeczą wątpliwą aby 200 oddziałów terenowych niewielkiego banku, bez żadnego doświadczenia w obrocie złotem i siłą rzeczy z ograniczonym asortymentem, sprzedało rocznie w Polsce więcej niż, powiedzmy, 400 kilo złota. Odpowiadałoby to kilkunastu niewielkim sztabkom miesięcznie na oddział... Zawsze to coś ale marża ze sprzedaży tej ilości złota prawdopodobnie jedynie z trudem pokryje koszty własne przedsięwzięcia w tych 200 placówkach. Jakoś nie wydaje się więc aby Alior Bank sam zanadto wierzył w obrót złotem fizycznym jako specjalnie dochodową gałąź działalności, zwłaszcza w porównaniu z agresywnie wciskanym młodym jeleniom forexu... ;-)

Potwierdzać tę obserwację zdaje się również niezrozumiałe dzielenie marży. Obrót złotem lokacyjnym jest biznesem z niską marżą. Do osiągnięcia sukcesu potrzebny jest znaczny wolumen obrotów. Szeroka sieć dystrybucyjna obejmująca 200 oddziałów mogłaby być krokiem, choć przedwczesnym naszym zdaniem, w tym kierunku. Po co jednak w takim przypadku używać pośrednika, a konkretnie Mennicy Wrocławskiej, który dodatkowo pogorszy zysk operacyjny?

Bank poważnie sprzedający złoto w 200 oddziałach w średnim wielkością kraju europejskim stać chyba na wyeliminowanie pośredników i na zakup złota bezpośrednio w refineries, mennicach czy też - w przypadku niektórych monet - u jednego z globalnych hurtowników. Zapewniłby sobie tym najniższą cenę nabycia przez co mógłby następnie zaoferować konkurencyjną cenę klientom. Mając dostęp do tych samych źródeł i sprzedając temu samemu klientowi detalicznemu dzielenie się prowizją z krajowym pośrednikiem nie ma po prostu żadnego sensu. Tym bardziej że bank posiada naturalną przewagę jaką stanowi ekspertyza w zakresie hedgowania, cenny atut przy obrocie inwentarzem tak zmiennym w cenie jak złoto


 

Dalsza część dostępna  tylko dla abonentów
TwoNuggets Newsletter

Logowanie

Metale szlachetne

Złoto spot, $/oz
[Most Recent Quotes from www.kitco.com] Srebro spot, $/oz
[Most Recent Quotes from www.kitco.com] Platyna spot, $/oz
[Most Recent Quotes from www.kitco.com] Pallad spot, $/oz
[Most Recent Quotes from www.kitco.com] Indeks akcji złota HUI
[chwilowe problemy w podawaniu indeksu HUI]

Abonament 2N

Aby nabyć / przedłużyć kliknij tu:

Subskrypcja NEWSLETTER-a plus dostęp do sekcji prywatnej witryny.  (abonenci: login wymagany po zniżkę) 

plus: BONUS1  


złoto ze zniżką!

plus: BONUS2


gratis z abonamentem!

plus: BONUS3


gratis z abonamentem!