Jak odnieść sukces inwestując w aktywa materialne, z dala od tłumów, mediów i zgiełku.
2N
nuggets of financial self-defence
czyli vademecum małego fałszerza

Po wpisie Etiopskie złoto na 2GR gdzie śmieliśmy się z banku centralnego Etiopii który dał się nabrać na pozłacane sztabki stalowe dyskusja zeszła niespodziewanie na podrabianie złota wolframem. Od razu widać europejską wyższość technologiczną.  Teraz nic tylko czekać na nagły niewyjaśniony wzrost popytu na wolfram w PL...  Otóż istotnie, złoto można podrabiać wolframem... Tfu, co ja mówię publicznie, oczywiście że nie można. Znaczy się, gdyby nie było zakazane to by było można... ;-)

A na poważnie, o próbach fałszowania sztab złotych wolframem słyszymy ze źródeł które uznać można za pewne. Problem jest realny. Sytuacja zdaje się przypominać nieco tą z  „etiopskiego złota”, tyle że poprzeczka leży dużo wyżej. Z jednej strony mamy falsyfikaty, z drugiej strony mamy środki ich detekcji.  Problem jest wtedy gdy bank oszczędza na tych drugich aby więcej zaoszczędzonych środków inwestować w te pierwsze...;-)

Wbrew wieści gminnej i zainteresowania rosnącego wraz z ceną złota podróbka litego złota wolframem nie jest jednak wcale prosta.  Wykrycie falsyfikatu zaś  jest możliwe choć nie jest to zabawa dla amatora.

Ciężar właściwy. Złoto i wolfram (tungsten) istotnie mają zbliżony cieżar właściwy (innym kandydatem jest tutaj zubożony uran, BTW). Zbliżony jednak nie znaczy ten sam. Kubik wolframu i kubik złota różnią się zawsze wagą o ponad 50 kg. Dla kostek o wadze +/- 19 ton nie jest to może w potocznym rozumieniu „wiele” ale przy obecnym stanie techniki jest to sporo. W szczególności współczesnym wariantem starej jak świat metody Archimedesa (mierzyć ile cieczy wyparło zanurzone w niej ciało) wykryć można mikroskopijną nawet różnicę.

Temperatura topnienia. Wolfram ma najwyższą temperaturę topnienia ze wszystkich metali – 3422 stopni C. O ile można sobie jeszcze wyobrazić wytop takiego na przykład srebra metodą pół-garażową to w przypadku wolframu musi to być instalacja przemysłowa top notch. Z wysoką temperaturą topnienia łączy się też specyficzna technika produkcji której rezultatem są dalsze różnice fizyczne. Może mnie jakiś metalurg poprawi jeśli się mylę ale nie słyszałem aby w wielu miejscach „odlewano” lity wolfram tak jak odlewa się złoto. Wolfram w handlu jest w postaci proszku a najtańszą metodą produkcji z tego sztabek, i z pewnością najbardziej atrakcyjną dla fałszerzy, byłoby „zgrzanie” tego w sztabki (sintering). Rezultat musi się zatem nieco różnić od homogenicznego wolframu we właściwościach takich jak cieżar właściwy czy porowatość. Różnice te są, owszem, nieznaczne ale wystarczające aby umożliwić detekcję.

Twardość. Podobnie jest z twardością. Zupełnie czysty wolfram da się ciąć (podobno – nie próbowaliśmy) piłką do metalu. Ale już z minimalną ilością domieszki staje się jednym z najtwardszych znanych materiałów. Idea więc pocięcia większej sztaby na mniejsze aby je następnie pozłocić również wydaje się niepraktyczna.

Magnetyzm. Test prosty i tani – złoto dla celów praktycznych nie jest magnetyczne (technicznie – jest diamagnetykiem). Znana jest stara metoda przeciągania magnesem po złocie aby sprawdzić czy „trzyma”. Jak „trzyma” to nie mamy do czynienia z czystym złotem. Wolfram jako paramagnetyk wykazuje natomiast umiarkowane właściwości magnetyczne. Wbrew jednak twierdzeniom o magnesie "przyklejajacym się" do wolframu będą one prawdopodobnie zbyt słabe aby wychwycić wstawkę wolframową w złotej sztabie. Tym niemniej wychwycenie różnic dla nieco bardziej precyzyjnej metody pomiaru magnetyzmu jest proste. Tip dla fałszerzy – są domieszki do wolframu które usuwają jego magnetyczność w stopniu znacznie utrudniającym zastosowanie tej techniki.

Przewodność elektryczna. Inny prosty i tani test. Złoto i wolfram różnią się zasadniczo przewodnością elektryczną. Złoto jest jednym z najlepszych znanych przewodników elektryczności (choć ustępuje w tym srebru), wolfram jest znacznie gorszym. Przez monitorowanie odpowiedzi sztabki na przepuszczanie przez nią prądu o wysokiej częstotliwości którą następnie obniżamy wykryć można stosunkowo łatwo np. cienką warstwę złota którą powleczono sztabkę wolframową.

Izotopy. Zarówno złoto jak i w większej jeszcze mierze wolfram zawierają zawsze pewną niewielką ilość zanieczyszczeń, a wśród nich izotopy bazowego metalu. Wykrycie tych izotopów i detekcja z czym mamy do czynienia jest możliwe i stosowane.

Dźwięk. Test niezupełnie formalny ale podobno bardzo czuły, zwłaszcza dla uzdolnionych muzycznie. Dwie małe sztabki, jedna złota druga wolframowa, uderzone niewielkim metalowym młoteczkiem, wydadzą dźwięk o zdecydowanie różnej wysokości. Wynika to z tego że mimo podobnego ciężaru sztabki różnią się znacznie właściwościami mechanicznymi, jak twardość powierzniowa czy wytrzymałość na rozciąganie. Dla nieuzdolnionych muzycznie brzmieć to może trochę jak alchemia ale metoda weryfikowania autentyczności złotych czy srebrnych monet specyficznym dźwiękiem jaki wydają rzucone na twardy blad jest znana od tysiącleci. Podobnie jest z „przygryzaniem” czystego złota, które jest miękkie i łatwe do zarysowania. Ale spróbuj „przygryźć” kawałek wolframu. Wizyta u dentysty murowana.

Jeżeli drodzy fałszerze po przeczytaniu tego kawałka nie zniechęcili się jeszcze do podrabiania złota wolframem to zaoszczędzą sobie wielu kłopotów zamawiając po prostu gotowe sztabki wolframowe w życzliwej firmie tungsten.com (visa/mastercard accepted). Doradzamy jednak powściągliwość w zamawianiu napisów na sztabie typu „one kilo fine gold 999,9” czy „United States Treasury” bo może się to wydać nieco podejrzane. No i oczywiście dla pewności sprzedać gotowe produkty bankowi narodowemu Etiopii, bo ktoś inny z pewnością się kapnie... ;-)

Logowanie

Metale szlachetne

Złoto spot, $/oz
[Most Recent Quotes from www.kitco.com] Srebro spot, $/oz
[Most Recent Quotes from www.kitco.com] Platyna spot, $/oz
[Most Recent Quotes from www.kitco.com] Pallad spot, $/oz
[Most Recent Quotes from www.kitco.com] Indeks akcji złota HUI
[chwilowe problemy w podawaniu indeksu HUI]

Abonament 2N

Aby nabyć / przedłużyć kliknij tu:

Subskrypcja NEWSLETTER-a plus dostęp do sekcji prywatnej witryny.  (abonenci: login wymagany po zniżkę) 

plus: BONUS1  


złoto ze zniżką!

plus: BONUS2


gratis z abonamentem!

plus: BONUS3


gratis z abonamentem!