Jak odnieść sukces inwestując w aktywa materialne, z dala od tłumów, mediów i zgiełku.
2N
nuggets of financial self-defence
WITRYNA I ABONAMENT DOSTĘPOWY


TWONUGGETS NEWSLETTER


PŁATNOŚCI


SPRAWY TECHNICZNE
WITRYNA I ABONAMENT DOSTĘPOWY

Q: Jak stać się użytkownikiem witryny?

Należy w tym celu założyć konto, wlogować się  i nabyć  abonament dostępowy witryny.  Nabyć abonament może także niezalogowany gość witryny 2N  klikając w odpowiednią ikonę.  W procesie składania zamówienia konto zostanie automatycznie otworzone na podstawie podanego adresu emailowego.
 
Q: Kiedy mogę się wlogować i złożyć zamówienie?

Natychmiast  po otworzeniu konta.  Nowo otworzone  konta mają kilkunastodniowy okres próbny i  ograniczone przywileje dostępowe.  Pełny  dostęp do materiałów witryny  daje zakup abonamentu dostępowego i  upgrade konta to roli "investor".  Konta bez złożonego zamówienia są po upływie okresu próbnego usuwane z systemu.

Q: Kiedy staję się inwestorem TwoNuggets?

Należy w tym celu złożyć zamówienie na abonament dostępowy witryny 2N.  Zamknięcie zamówienia podwyższa automatycznie status konta z roli "user"  do roli "investor" jak również inicjuje subskrypcję TwoNuggets Newsletter.  Przy płatności systemem Paypal zamknięcie zamówienia i podwyższenie statusu konta jest natychmiastowe. Przy płatności bankowym przekazem  europejskim SEPA zamknięcie zamówienia następuje w momencie zaksięgowania wpłaty przez bank,  co trwa średnio 3-5 dni roboczych.   


Q: Czy można wykupić abonament na próbę lub go przerwać za zwrotem kosztów?  

Nie.  Cena rocznego abonamentu została skalkulowana tak nisko aby dla poważnie zainteresowanego inwestora nie stanowić materialnej bariery, wnosząc jednocześnie wkład w utrzymanie niezależności i wysokiej jakości naszego serwisu.  Monitoring krótszych okresów abonenckich i częściowe zwroty podwyższyłyby niepotrzebnie koszty dla  obu stron.

Q: Jak się ma blog DwaGrosze do 'bloga'  cynika9 w TwoNuggets?

Blog DwaGrosze jest  serwisem pro publico bono o charakterze edukacyjnym i o dużym zasięgu.  Blog obejmuje szeroką  tematykę gospodarczo -  inwestycyjną i obyczajową.  'Blog' cynika9 w 2N  jest zasadniczo aktualnym komentarzem inwestycyjnym albo  rozwinięciem  specyficznych tematów inwestycyjnych i jest przeznaczony wyłącznie dla abonentów TwoNuggets.

Q: Czy mogę używać forum 2N i czytać blog cynika9 nie mając roli inwestora?

Nie.  Dostęp do materiałów witryny TwoNuggets, w tym  do  forum czy komentarzy bieżących, jest  zarezerwowany tylko dla inwestorów 2N.  

Q: Czy materiały edukacyjne 2N są dostępne bez abonamentu?

Tylko w  ograniczonym zakresie udostępnianym na witrynie posiadaczom kont próbnych z rolą "user".  Reszta materiałów, w tym rozszerzone  i uaktualnione wersje materiałów wcześniej dostępnych na blogu DwaGrosze,  są dostępne tylko dla abonentów witryny.  Materiały te organizujemy w tzw. books (książki).  Projekt jest w toku.


Q: Co sprzedaje sklep internetowy TwoNuggets?

Generalnie wydawnictwa witryny TwoNuggets.com.   Obejmują one  archiwalne roczniki TwoNuggets Newsletter  w formacie *.pdf zebrane w  skompresowane pliki  *.tar.gz. oraz raporty inwestycyjne.   Osobnym "produktem" jest oczywiscie roczny abonament dostępowy  witryny.

Q: Czy sklep TwoNuggets sprzedaje złoto?

Nie. Witryna TwoNuggets jest wydawcą i koncentruje się na działalności  wydawniczo- inwestycyjnej i konsultacyjnej.  Nie prowadzimy sprzedaży żadnych walorów inwestycyjnych,  w tym złota.   Współpracujemy natomiast  z dealerami przez co zaoferować możemy abonentom TwoNuggets  specjalne rabaty.  Im większa grupa tym  większą siłą przetargową dysponujemy.  

Q: Jak mogę otrzymać wcześniejsze wydania TwoNuggets Newsletter z bieżącego roku? 

Są one spakowane w osobny produkt  *.tar.gz  dostępny w sklepie 2N pod nazwą (niepełnego) rocznika 20XX.   Zmieniająca się cena  odzwierciedla  rosnącą zawartość rocznika.  Uwaga - produkt jest  uaktualniany w połowie roku oraz na zamówienie - prosimy o uprzedni kontakt.  POWRÓT

TWONUGGETS NEWSLETTER


Q: Jak mam rozumieć że abonament jest dla "poważnych inwestorów"?

Misją newslettera jest pomóc myślącemu czytelnikowi w   staniu się lepszym inwestorem. Nie jest nią  trzymanie za rękę i podawanie gotowych list kup to,  sprzedaj tamto. Ostatni kilometr  jest do przejścia przez samego inwestora który podjąć  musi autonomiczną decyzję o tym czy i w co inwestuje. Poważny inwestor to inwestor poważnie zainteresowany w budowaniu swojego "filara czwartego" - długoterminowego portfela inwestycyjnego i rozumiejący wartość w którą inwestuje. W tym wartość newslettera który też jest pewną inwestycją. Stan konta nie odgrywa decydującego znaczenia.

Q: Czy "drobnica" (=osoby oszczędzające drobne kwoty) mogą liczyć że w ich wypadku koszta wejścia/wyjścia w inwestycje nie będą za wysokie w stosunku do całości inwestycji?

Z reguły nie sugerujemy w 2NN konkretnej inwestycji lecz raczej sektor i timing  a warunki nabycia danego walor wybiera sam inwestor. Zważywszy że giełda jest dla ludzi a nie odwrotnie koszty nabycia większości walorów są błędem zaokraglenia w porównaniu innymi kosztami, np. z podatkami. W metalach szlachetnych natomiast koszty nabycia niewielkiej ilości bulionu mogą być znaczne.  Wielkość prowizji dealera jest zmienna i generalnie umiarkowanie maleje wraz w większą ilością.

Q: Czy jest coś w rodzaju "primera" dla nowych abonentów?

2NN jest inwestycyjnym periodykiem zawierającym różne informacje - od komentarzy bieżących przez raporty po wyjaśnienia pewnych pojęć o charakterze tutorialu.  Część informacji, takich jak lista dealerów metali szlachetnych na przykład czy spis treści roczników archiwalnych jest dostępna permanentnie dla abonentów witryny.  Natomiast "primer", zawierający ogólne informacje gdzie co można znaleźć oraz rozwijający temat  inwestycyjnego credo 2N  jest dostępny nowym abonentom / inwestorom jako pakiet startowy.

Q: Czy dostajemy bieżący numer 2NN w momencie potwierdzenia wpłaty  żebyśmy wiedzieli, o czym Pan pisał dopiero co, jaka jest sytuacja bieżąca wg Pana?

Tak.  W momencie zamknięcia zamówienia nowy abonent  ściągnąć może, obok pakietu startowego,  także ostatnie wydanie 2NN.  Efektywnie oznacza to wydłużenie abonamentu o  średnio  15 dni.   

Q: Czy abonenci mają możliwość brania udziału w grupowych zakupach metali?

Nie, handlu nie prowadzimy. Abonenci liczyć jednak mogą na niewielki upust specjalny ze strony aktualnych dealerów - partnerów TwoNuggets.


Q: Czy TwoNuggets Newsletter porusza także tematy inwestycyjne spoza obszaru commodities (czyli np. akcje, kontrakty, itp), które zasługują na uwagę wg Pana?

Po pierwsze, obie te rzeczy są niekoniecznie "spoza commodities". Po drugie, w 2NN staramy się poruszać tematy związane z szeroko pojętym sektorem aktywów materialnych co oznacza nie tylko metale, surowce rolne czy energię  ale także nieruchomości.  W samych akcjach wychodzimy też często poza akcje związane z surowcami.   Poza zainteresowaniem 2N są głównie "czyste" walory papierowe za którymi nie stoi żadna konkretna  wartość,  wg. naszej percepcji,   w rodzaju sektora obligacji, derywat czy Forexu.
POWRÓT

PŁATNOŚCI

Q: Jakie metody płatności  akceptuje TwoNuggets?

Akceptujemy  europejski przekaz bankowy SEPA  oraz Paypal.  Przekaz europejski  musi mieć euro jako walutę przekazu  i jest w Europie darmowy.  Preferowanym przez abonentów bankiem SEPA jest mbank
 

Q: Na koncie PayPal posiadam środki, mimo to system żąda powiązania z kartą  kredytową lub dodania środków z konta bankowego. Chciałbym za abonament  zapłacić poprzez wpisanie adresu mailowego. Czy jest to możliwe?

Nie ma takiej potrzeby - problem leży gdzie indziej.  Jest mianowicie różnica między akceptowaniem  funduszy na SWOJE konto poprzez email oraz rozporządzeniem aby fundusze ZE SWOJEGO konta gdzieś przelać.  Do tego ostatniego należy ZAREJESTROWAĆ  swoją kartę i wtedy dopiero można wybierać.  Jest to logiczne zważywszy że paypal musi mieć pewność że fundusze skądś weźmie a te na koncie PP to są tylko bity...  Mówi o tym  fragment instrukcji paypala zamieszczony obok.


Q: Mam konto Paypal linkowane do mojego rachunku bankowego ponieważ nie posiadam karty kredytowej.  Rzecz którą chcę kupić wymaga "natychmiastowej płatności"  i Paypal pyta jednak o szczegóły mojej karty kredytowej.  Co robić?

Jeśli chce Pan używać  płatności natychmiastowej (instant payment)  musi Pan przetransferować środki awansem do Paypala (co zajmuje kilka dni) lub posiadać kartę kredytową (karta debitowa jest również ok).


Q: Czemu abonament został przedłużony o mniej niż pełny rok?

Przyczyną jest  najczęściej to że transfer bankowy nie był  europejskim przekazem SEPA tylko normalnym transferem SWIFT.  Polski bank korespondent nalicza w takich sytuacjach znaczną prowizję która pomniejsza sumę dochodzącą do nas o tzw. fremdspesen. Inną prowizję potrąca także oddział terenowy.  Abonament jest  wówczas przedłużany  pro rato,  w proporcji do otrzymanej sumy netto. 

Q: Jaki bank wybrać do SEPA? 

Najpopularniejszym i bezproblemowym rozwiązaniem z którego korzysta duża większość abonentów 2N jest internetowe konto w mBanku i transfer SEPA poprzez nie.  Wiele innych banków również oferuje wygodne konta internetowe które umożliwiają bezproblemowy transfer SEPA. Sugerujemy poniższe banki które mają najbardziej rozbudowane usługi internetowe:

Najwieksze banki internetowe w Polsce

liczba umów o korzystanie z bankowości internetowej - za bankier.pl

Bank

IV kw. 2013

IV kw. 2014

Różnica

PKO BP i Inteligo

6 128 407

6 978 241

849 834

mBank

3 251 613

3 419 336

167 723

BZ WBK

2 627 000

2 729 000

102 000

ING Bank Śląski

2 416 205

2 661 756

245 551

Bank Pekao SA

2 446 810

2 661 185

214 375

Alior Bank

1 173 945

2 327 600

1 153 655

Bank Millennium

1 437 987

1 471 818

33 831

Getin Noble Bank

1 208 000

1 330 000

122 000

Bezpłatny transfer SEPA do Szwajcarii,  internetowy czy z okienka,  powinien zasadniczo wykonać prawie każdy szanujący się większy bank działający w Polsce (poza BPH),  choć trzeba zawsze zwracać uwagę na spełnienie  wymagań formalnych transferu SEPA wspomianych poniżej.

Q: Jakich banków należy unikać?

Z uwagi na brak oferty SEPA dla klientów indywidualnych (patrz bankowa zmyłka #5 poniżej) doradzamy drogim abonentom omijanie Banku Przemysłowo Handlowego. 


Q: Jak uniknąć zaklasyfikowania przekazu jako innego niz SEPA?

Należy zwracać uwagę na następujące zmyłki stosowane czasem przez banki szukające byle pretekstu do  zakwestionowania przekazu jako SEPA (na którym nic nie zarabiają):

ZMYŁKA #1
W odizolowanych przypadkach  pobrania opłat przez polski bank podejrzewamy nie (dość dokładne) zakreślenie przez abonenta opcji "europejski transfer bankowy SEPA".  Jeżeli formularz transferu nie zawiera opcji SEPA explicite to jest podejrzany - należy upewnić się w banku i za coś innego niż SEPA podziękować.

ZMYŁKA #2  Innym uchybieniem które mogło dać bankowi pretekst do nie zakwalifikowania transferu jako SEPA mogło być nie zakreślenie opcji  "obie strony pokrywają koszty swoich banków (tzw.  opcja SHA)".   Koszty są zero w SEPA,  ale bank czeka tylko na zakreślenie czegoś innego aby z SEPA zrobić płatny SWIFT. 

ZMYŁKA #3  Trzecim możliwym uchybieniem byłaby inna niż euro waluta transferu.  Transfer SEPA musi być w euro,  stąd ceny abonamentu 2N są też podawane w tej walucie.  Zdarzały się przypadki że bank wymagał także konta prowadzonego w EUR co jest jednak jego własnym wymysłem.

ZMYŁKA #4  Czwartą zmyłką jaką zaobserwowaliśmy jest otwarte ignorowanie przez bank transferu SEPA na fałszywym gruncie że Szwajcaria "nie leży w EU".   Zdumiony tym klient czasami odpuszcza no bo, fakt,  Burkina Faso też nie leży w EU... Tymczasem SEPA (Single European Payment Area) jest inicjatywą szerszą niż EU i  obejmuje także Szwajcarię, Norwegię i szereg innych krajów spoza EU, w tym nawet Izrael.  Twierdzenia banku są więc bełkotem kryjącym faktycznie kradzież.

ZMYŁKA #5   Wreszcie piątą zmyłką jest zastąpienie SEPA własnym substytutem który "działa jak SEPA" ale nie obejmuje niektórych krajów, w tym np.  Szwajcarii.  Przykładem jest tu przekaz EOG w BPH,  w wyniku którego klient jest obciążony horrendalnymi kosztami transferu do Szwajcarii.  Omijaj BPH!

 

Q: Co robić w przypadku gdy przekaz SEPA nie dojdzie?

Przede wszystkim być cierpliwym.  Przekaz europejski SEPA trwa typowo 3-5 dni roboczych.  O ile jednak w środku wypada długi weekend  może to w skrajnym wypadku zająć do 10 dni.  Płatności SEPA są ponadto procesowane przez nas tylko w weekendy.  Jeżeli  po upływie 10-12 dni  - ale nie wcześniej - abonent nie otrzymał  emaila z potwierdzeniem zamknięcia zamówienia prosimy o kontakt.  Przekaz SEPA jest  absolutnie pewny i 'traceable'  - nie ma z nim nigdy problemu. 


POWRÓT

SPRAWY TECHNICZNE

Q: Czemu przy rejestracji system odrzuca mój email?

Przyczyna jest  najczęściej ta sama co wyjaśniona w następnym punkcie - greylisting.   Przy rejestracji system weryfikuje poprawność adresu emailowego. Adresy nie weryfikujące się poprawnie są odrzucane uniemożliwiając rejestrację.  Dynamiczna weryfikacja TwoNuggets sprawdza m.in.  czy możliwe jest nawiązanie łączności z podanym adresem.  Jeżeli z jakichkolwiek powodów, m.in przez greylisting czy inne niskiej jakości systemy ochronne nie jest to możliwe adres nie zostanie zaakceptowany.

Q: Czemu jako abonent nie otrzymuję emaili z TwoNuggets Newsletter?

Najczęstszym problemem jest kiepskiej jakości darmowe konto poczty elektronicznej na którym admini puszczają tzw. greylisting.  Greylisting ma odfiltrowywać przychodzący spam i nie dopuścić go do komputera użytkownika. Kiepsko skonfigurowany greylisting wytnie nie tylko spam ale także pocztę z newsletterem. Dzieje się tak dlatego że greylisting wymaga powtórnego przysłania emaila z tego samego adresu czego w ogólności TwoNuggets.com nie może zagwarantować. Nasza kompania hostująca wymaga rozsyłania masowych emaili w wielu serwerów jednocześnie. 

Efekt jest taki że email może na zasadzie przypadku raz przyjść, raz nie.  Dotyczy to w szczególności masowych kont wp.pl i onet.pl.  Tam gdzie admina mozna znaleźć rozwiązanie jest trywialne - poprosić go aby dał naszą domenę ( twonuggets.com) na whitelist  co oznacza że pochodzi z dobrego źródła. 

Tam gdzie do admina nie można się dostać zalecamy rozwiązanie proste i bezbolesne: otwórz DARMOWE KONTO NA GMAIL.COM.  

Nigdy nie ma z tym żadnych problemów i używa  tych kont  duża większość abonentów TwoNuggets!  Poprawnie na ogół działają także konta na domenach  ebay.pl, yahoo.pl, tlen.pl, gazeta.pl, neostrada.pl i parę innych.  Natomiast gwarantowane problemy, wcześniej czy później,  będą mieć posiadacze kont wp.pl , onet.plpoczta.plinteria.pl i poczta.fm.   Scheissu tego doradzamy UNIKAĆ.

Szerzej  problemy z emailem omówione są w tym załączniku.   Lista rekomendowanych prowiderów,  neutralnych oraz tych których należy unikać skompilowana jest tutaj.Q: Jaki mail provider jest szczególnie rekomendowany?

TwoNuggest AG rekomenduje szwajcarski serwis  protonmail.com - wysokiej klasy provider zapewniający szwajcarską prywatność maila anonimowego,  szyfrowanego end-to-end. Wszystkie dane przechowywane są na serwerze w Szwajcarii.  Najprostsze konto jest darmowe, inne za niewielką opłatą honorową.   Polecamy!

Nadal rekomendujemy również serwis gmail.com,  z uwagi na to że działa zawsze i na każdym gadżecie.  Serwisu tego używa znaczna większość abonentów.  Od pewnego czasu system gmail.com wsadza jednak czasem maile z twonuggets.com do foldera *spam*.  Pewna niedogodność której można jednak prosto zaradzić  - opisane jest to TUTAJ.  Amerykański serwis operowany przez Google jest wysokiej jakości i zapewnia komfort używania,  ale ma  małą prywatność - Google śledzi wszystko.Q: Mimo że mam polecane konto gmail.com to nie otrzymuję maili z newsletterem.  Co jest grane?

Serwery pocztowe dużej kompanii hostującej,   jak używany przez nas  Hostgator z Houston, Texas,   stać się mogą "podejrzane" o wysyłanie spamu jeśli niektórzy z tysięcy jej klientów go rzeczywiście wysyłają.  Jeżeli się tak stanie to Gmail.com, używając zbyt wiele ze swojej sztucznej inteligencji (AI),  automatycznie zaopatruje maile wychodzące z jej serwerów w etykietkę "spam" i  wkłada je do foldera o tej samej nazwie,  a nie do folderu poczty przychodzącej.

Maile więc nadal przychodzą okay ale są w spamie,  gdzie niektórzy z drogich czytelników nawet nie zaglądają,   a nie tam gdzie się ich spodziewają - w folderze poczty przychodzącej.  Ideą jest tutaj że użytkownik  zajrzy czasem do spamu i wyprowadzić system z błędu.   Jeśli tego nie zrobi w ciągu 30 dni,  i  jednocześnie nie zasygnalizuje nam że nie otrzymał  maila z newsletterem,  to problem zaczyna być poważny ponieważ po tym czasie Gmail.com wykasuje mu maile w spamie.

Najtrudniejszy przypadek "niedochodzącego maila"  gmail.com jaki mieliśmy wyjaśnia sam drogi czytelnik:
Problem z brakiem maili z 2NN się wyjaśnił. Rzeczywiście trafiały one do Spamu, jednak nie zauważyłem tego, ponieważ używam kilku powiązanych kont na Gmail. Jeśli w jednym z powiązanych kont coś trafi do Spam, nie widać tego w Spam innego powiązanego konta (co ma sens). Zupełnie zapomniałem o fakcie powiązanych kont i stąd całe to zamieszanie. Jedyna pociecha w tym, że można taki przypadek dodać do trouble-shooting check-list :-)
Co robić?

a) Zaglądnąć do folderu spam wszystkich kont gmail!    Widząc tam mail z twonuggets.com  kliknąć "to nie jest spam",  a dla pewności jeszcze w "ważne",   co poucza Gmail.com aby tych maili dalej do spamu nie wrzucał.   System zbyt inteligentny jednak nie jest i  procedurę tą powtórzyć trzeba,  jak się zdaje, kilka razy,  zanim zrozumie.

b) Filtr poczty.  Rozwiązaniem definitywnym i zalecanym jest zainstalowanie filtra poczty przychodzącej z instrukcją nie wysyłania do spamu  niczego z adresu cynik9@twonuggets.com. Filtr scanuje każdego przychodzącego maila i jeżeli wykryje w adresie domenę twonuggets.com to automatycznie wkłada go do folderu poczty przychodzącej,  a nie do spamu. Prosta procedura w 3 krokach:

Jeżeli znalazłeś mail z domeny twonuggets.com w spamie Jeżeli chcesz się po prostu zabezpieczyć
1. Otwórz ten mail. Po prawej stronie pojawi się gwiazdka i dwie strzałki. Kliknij strzałkę w dół.
1. Kliknij strzałkę w dół w polu wyszukiwania. Zobaczysz okno, które pozwala określać kryteria wyszukiwania. Wpisz w nie cynik9@twonuggets.com i kliknij.  
2.  Otworzy się teraz formularz z nazwą Filtr i z wypełnioną już rubryką  Od w której stoi już adres wysyłający cynik9@twonuggets.com.

U dołu formularza kliknij w link Utwórz filtr na podstawie tych kryteriów wyszukiwania.

3. Otworzy się teraz inny formularz. Zakreśl w nim dwa pola: Nigdy nie wysyłaj do spamu oraz Zawsze oznaczaj jako ważne.

Kliknij w przycisk Utwórz filtr u dołu formularza.
 

Gratulacje, to wszystko. Utworzyłeś filtr który zapewni że wszystkie maile przychodzące z domeny twonuggets.com będą odtąd w folderze „Odebrane”, tak  jak być powinno, a nie wsadzane do folderu spam.  Więcej szczegółów jest  w tym wpisie.  

Alternatywą jest po prostu ściągnięcie załączonego do tego wpisu gotowego filtra i zainstalowanie go osobno.     

Niestety, na tego typu quasi inteligentne dodawanie etykietek "Spam" na mail z twonuggets.com  przez Gmail.com nie mamy wpływu,  gdyż dotyczy to wszystkich domen hostowanych przez hostgatora. Sytuacja powinna zmienic się diametralnie już wkrótce,  kiedy to zmienimy system dystrybucji i zarazem przesiądziemy się na inne serwery pocztowe.Q: Czemu nie mogę się wlogować używając loginu który wcześniej działał?

Sporadycznie dochodzące nas sygnały o tym wskazują że najczęściej problemem jest kombinacja starych ciasteczek domeny twonuggets.com  i kilku równoległych sesji użytkownika.  Gdyby taka sytuacja zaistniała rozwiązanie jest zwykle proste:

wykasować z przeglądarki wszystkie ciasteczka domeny twonuggets.com   oraz przy okazji wyczyścić cache przeglądarki co nigdy nie zaszkodzi.  Bez  uprzedniego usunięcia ciasteczek domeny  twonuggets.com nie należy zmieniać hasła na awaryjne.


Q: Jak wykasować ciasteczka domeny twonuggets.com z przeglądarki FireFox?

1. Edit ->Preferences->Privacy (po polsku prawdopodobnie Edytuj->Preference->Prywatnośc)

2. Kliknij Show cookies (pokaż ciasteczka)

3. W otworzonym oknie wybrać linijkę twonuggets.com i nacisnąć klawisz DELETE (usuń)

Dla przeglądarki Internet Explorer kroki są podobne.

Q: Jak ściągnąć i rozpakować zakupiony  plik?

Pliki z produktami 2N mają format skompresowanego archiwum *.tar.gz. Zakupiony plik pojawia się w profilu użytkownika   (Moje Konto)  pod pod zakładką File Download.  Wielkość rocznika 2NN jest rzędu  25 MB.

Po ściągnięciu i rozpakowaniu archiwum użytkownik otrzymuje zbiór numerów newslettera w oryginalnym formacie *.pdf. 

Aby rozpakować:  

 • Pójdź do Moje konto --> File download. Kliknij w plik na liście aby go ściągnąć. Archiwa mają po ok. 26MB co przy wolnym połaczeniu internetowym oznaczać może parę minut czekania.
 • Dla odczytania skompresowanego pliku archiwum należy go najpierw odpakować. Odpakowanie pliku .tar.gz:
  • pod linuksem ->  gunzip -c foo.tar.gz | tar xopf
  • pod Microsoft Windows -> ściągnij plik  7-zip


   7-Zip jest darmowym programem archiwującym dka środowiska Windows (wsparcie dla Windows 7 nieznane) który otworzyć może zbiór archiwalny *.tar.gz. Jeśli 7-Zip nie startuje automatycznie należy sprawdzić czy dwa formaty archiwowania: tar i gz ma ustawione jako opcja standardowa:

   * Otwórz 7-Zip
   * Kliknij Narzędzia → Opcje
   * Skocz do zakładki "System”
   * Upewnij się czy tagi “tar” i “gz” są zaznaczone.
   * Kliknij “OK”.

   Spróbuj teraz ponownie otworzyć zbiór .tar.gz. 7-Zip zacznie procedurę dekompresującą archiwum.


 • Pliki poszczególnych newsletterów są w formacie .pdf. Dla odczytania pliku *.pdf  wystarcza przeglądarka z odpowiednią wtyczką.  Można też w tym celu ściągnąć najnowszy Adobe Reader.
POWRÓT

Logowanie

Metale szlachetne

Złoto spot, $/oz
[Most Recent Quotes from www.kitco.com] Srebro spot, $/oz
[Most Recent Quotes from www.kitco.com] Platyna spot, $/oz
[Most Recent Quotes from www.kitco.com] Pallad spot, $/oz
[Most Recent Quotes from www.kitco.com] Indeks akcji złota HUI
[chwilowe problemy w podawaniu indeksu HUI]

Abonament 2N

Aby nabyć / przedłużyć kliknij tu:

Subskrypcja NEWSLETTER-a plus dostęp do sekcji prywatnej witryny.  (abonenci: login wymagany po zniżkę) 

plus: BONUS1  


złoto ze zniżką!

plus: BONUS2


gratis z abonamentem!

plus: BONUS3


gratis z abonamentem!